Ogólnopolski Tydzień Kariery, czyli OTK, to coroczne działanie mające na celu inspirowanie ogólnopolskich i lokalnych
inicjatyw na rzecz rozwoju poradnictwa zawodowego – wspierania edukacji, zawodu, pracy i kariery. Tegoroczne działania
zaplanowane były w naszym przedszkolu w dniach od 10 do 13 października 2023 r. i realizowane pod hasłem „Zawody
mundurowe”. W naszym przedszkolu podjęliśmy szereg działań, dzięki którym dzieci poznały różne zawody.
10 października odwiedzili nas policjanci sierż. szt. Magdalena Banaś-Kowalska i asp. szt. Grzegorz Ankiewicz z posterunku
policji w Rybnie. Przedszkolaki dowiedziały się „ Kto to jest policjant?” - jest to funkcjonariusz powołany do ochrony
bezpieczeństwa i porządku publicznego. Wykrywa przestępstwa kryminalne i zapobiega im, poszukuje osób zaginionych i ściga
osoby poszukiwane.
Funkcjonariusze opowiedzieli małym słuchaczom o swojej pracy, o tym co robią policjanci, kiedy i jak wezwać ich na pomoc. Dzieci mogły wsiąść do radiowozu policyjnego, przymierzyć kamizelki kuloodporne czy ratownicze. Następnie, już w sali, odbył się pokaz innych sprzętów z którego korzystają policjanci podczas swojej pracy: tarcza kuloodporna, policyjny hełm a nawet kajdanki.
Oprócz poznania zawodu policjanta przedszkolakom przypomniano podstawowe zasady bezpiecznej zabawy w domu czy na dworze a także zasady zachowania się w kontaktach z obcymi osobami. Duża część każdego spotkania poświęcona jest również bezpieczeństwu dzieci w ruchu drogowym i elementom odblaskowym. Serdecznie dziękujemy za miłe spotkanie! Na zakończenie policjanci poczęstowali wszystkich cukierkami a dzieci wręczyły przygotowaną laurkę i pamiątkowy kubek z logo naszej szkoły.
11 października do naszego przedszkola zawitał pan Leśnik Mariusz Sękowski pracujący w Leśnictwie Olszewo. Celem spotkania było: zapoznanie dzieci z pracą leśnika, zaprezentowanie munduru , zachęcanie dzieci do opiekowania się i dokarmiania leśnych zwierząt w okresie zimy, kształtowanie podstawowych zasad ochrony przyrody, pogłębianie wiadomości na temat zwierząt żyjących w środowisku leśnym, uświadomienie dzieciom niebezpieczeństw, jakie mogą zagrażać środowisku przyrodniczemu ze strony człowieka. W spotkaniu wzięły udział dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klasy II .
Leśniczy opowiedział o swoim podstawowym obowiązku jakim jest troska o las. Mówił o zwierzętach zamieszkujących to miejsce, o ich zwyczajach i potrzebach. Dzieci dowiedziały się, że człowiek jest gościem w lesie i musi szanować zwyczaje gospodarzy, czyli zwierząt w nim mieszkających. Przedszkolaki przypomniały sobie zasady zachowania się w lesie (m.in. zachowanie ciszy, porządku, unikanie kontaktu z dzikimi zwierzętami). Dowiedziały się także, w jaki sposób pomagać zwierzętom przetrwać zimę. Na koniec spotkania dzieci miały możliwość zadawania pytań i ochoczo z tej okazji skorzystały. Pytania były przeróżne, ale nasz gość na wszystkie bardzo cierpliwie i wyczerpująco odpowiedział. Dzień ten stał się doskonałą okazją do propagowania idei proekologicznych, dzięki czemu dzieci poszerzyły wiadomości o lesie i jego mieszkańcach. Lepiej poznały zasady ochrony przyrody i opieki nad zwierzętami w okresie zimowym.
Pan Leśniczy pokazywał różne gatunki ptaków zamieszkujące nasze lasy oraz opowiedział jak i jakie grzyby należy zbierać. Tablice dydaktyczne cieszyły się sporym zainteresowaniem. Dzieci miały znaleźć „Mamę i jej potomstwo” oraz „Które zwierzę jest aktywne w dzień a które nocą”. Pokaz slajdów oraz krótkie filmy z życia zwierząt bardzo urozmaicały opowieść naszego gościa. Sprawiły, że dzieci z olbrzymim zainteresowaniem wysłuchały tego co Leśniczy chciał przekazać i nauczyć. Na zakończenie Pan Leśniczy podarował każdemu dziecku upominek związany z lasem a dzieci wręczyły przygotowaną laurkę i pamiątkowy kubek z logo naszej szkoły.
Następnego dnia 12 października odwiedził nas były żołnierz zawodowy st. kpr. Leszek Kempiński.
Podczas spotkania z przedszkolakami oraz uczniami klasy II żołnierz opowiadał o swojej służbie, tak ważnej dla naszej ojczyzny. Przywiózł ze sobą różne elementy wyposażenia każdego żołnierza, tj. śpiwór, pas wojskowy, czapki, gogle, modele samolotów wojskowych, itp.
Dzieci z wielką uwagą słuchały w jakich sytuacjach używa sie w/w elementów.
Bardzo fajną atrakcją było sprawdzenie jak działa noktowizor, który dostarcza niezrównanej jakości obrazu w ekstremalnych warunkach takich jak ciemność.
Pan Kempiński pokazał przedszkolakom strój żołnierza w czasie ćwiczeń oraz walki a także strój galowy, odświętny. Opowiedział również jakie stopnie wojskowe obowiązują w wojsku. Tematyka wojskowa zainteresowała zarówno chłopców, jaki i dziewczynki.
Na zakończenie naszego spotkania dzieci wykonały „Musztrę wojskową” (ćwiczenia wojskowe, które uczą, jak przyjmować postawę zasadniczą i swobodną, w prawo zwrot, w lewą zwrot, itp.)
Podczas spotkania dzieci otrzymały słodkości. Na zakończenie miłej wizyty dzieci wręczyły podziękowanie i kubek z logo naszej szkoły.
Dziękujemy za spotkanie oraz ciekawe opowieści.