30 marca 2023 roku w sali sportowej naszej szkoły odbył się Gminny Turniej Szachowy z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.
Do turnieju zgłosiło się 34 zawodników ze wszystkich szkół podstawowych gminy Rybno, tj. SP w Hartowcu, SP w Rumianie, SP w Rybnie, SP w Żabinach oraz gospodarze turnieju SP w Koszelewach. Grano systemem „Szwajcarskim” na 17 szachownicach. Rozegrano 7 rund po 10 minut w każdej partii szachowej.
W kategorii wiekowej klas III i młodszych pierwsze trzy miejsca zajęli:
1. Maciej Sękowski – SP Rybno
2. Kacper Burakowski – SP Koszelewy
3. Hubert Szlesiński – SP Koszelewy
W grupie starszej klas IV – VIII na podium stanęli:
1. Kacper Bielecki – SP Rumian
2. Szymon Gajek – SP Żabiny
3. Małgorzata Okońska – SP Koszelewy
Najmłodszą zawodniczką turnieju była Nadia Lendzion z oddziału przedszkolnego w Koszelewach. Turniej prowadził p. Piotr Kraśniewski z Uzdowa – sędzia i instruktor szachowy.
Gminny Turniej Szachowy
- 4
Wreszcie Wiosna!
21 marca w wielką radością obchodziliśmy Pierwszy Dzień Wiosny. Już rano, podczas apelu, Pani Dyrektor w symboliczny sposób przekazała klucze do szkoły Samorządowi Uczniowskiemu, czym zainaugurowała też Dzień Samorządności w naszej placówce. Tego dnia chcieliśmy oznajmić wszystkim, że: "Już jest, że już przyszła!", dlatego odbył się też kolorowy pochód z Panią Wiosną ulicami Koszelew, zakończony ogniskiem z pysznymi kiełbaskami. Ciesząc się obecnością pierwszych oznak wiosny, byliśmy całym sercem z wszystkimi osobami z zespołem Downa. Uczciliśmy to, zakładając różnobarwne skarpetki na nasze stopy ??
2
Ratujemy Misia
„Ratujemy Misia”, czyli uczymy ratować!
W październiku 2022 r. w naszej szkole rozpoczęły się zajęcia edukacyjne z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej „Ratujemy Misia”. Projekt przeznaczony był dla dzieci z oddziału przedszkolnego oraz dla klas I i III. Zajęcia poprowadziły: p. Danuta Ogrodowczyk – emerytowany nauczyciel biologii, p. Barbara Topolewska – pielęgniarka środowiskowa oraz p. Sylwia Kozikowska – ratownik medyczny. Każdy z prowadzących szkolenia dla naszych podopiecznych przeprowadził zajęcia charytatywnie, za co bardzo serdecznie dziękujemy. Koordynatorem działań była nauczycielka przedszkola Alina Zawadzka.
W dniu 06.10.2022 r. odbyło się pierwsze spotkanie, na którym omówione zostały następujące zagadnienia: ocena stanu poszkodowanego, sytuacji i miejsca zdarzenia. Jak prawidłowo wezwać pomoc oraz numery alarmowe. Ważnym elementem udzielania pierwszej pomocy jest ocena i kontrola stanu przytomności, drożności dróg oddechowych i oddechu poszkodowanego. Po zapoznaniu się z teorią pani Danuta pokazała jak należy w praktyce zachować się podczas udzielania pierwszej pomocy. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach praktycznych.
Na drugim spotkaniu, które odbyło się 21 października uczniowie i maluchy zapoznały się z tematem jak być bezpiecznym w szkole, w przedszkolu, w domu, na placu zabaw oraz jak dbać podczas udzielania pierwszej pomocy o bezpieczeństwo własne, poszkodowanego i świadków zdarzenia. Zajęcia poprowadziła p. Barbara Tobolewska.
Uczestnicy spotkania już wiedza, że udzielając pierwszej pomocy powinni w pierwszej kolejności zadbać o bezpieczeństwo swoje, a następnie ratowanego i świadków zdarzenia. Jeżeli udzielając pierwszej pomocy doznamy urazu, to służby ratunkowe, które przybędą na miejsce, będą musiały ratować nie tylko poszkodowanego, ale również osobę udzielającą pomocy.
Trzecie spotkanie z cyklu „Ratujemy Misia” odbyło się 3 listopada. Tematem tych zajęć było udzielanie pierwszej pomocy przy omdleniu oraz przy zakrztuszeniu. Szkolenie poprowadziła p. Danuta Ogrodowczyk . Dzieci uczyły się ratowania poprzez podniesienie czterokończynowe, jedno z najprostszych rozwiązań w tej sytuacji. Poszkodowanej osobie należy podnieść ręce i nogi do góry, tak żeby znalazły się wyżej niż głowa. Dzięki temu zwiększa się ciśnienie krwi i jest lepszy wyrzut krwi utlenowanej do mózgu. Po 30 sekundach poszkodowany powinien odzyskać przytomność.
W dalszej części spotkania uczniowie i maluchy uczyły się jak ratować osobę, która się zakrztusiła. Nie jest to łatwe zadnie, ale po krótkim instruktażu uczestnicy spotkania poradzili sobie i z tą sytuacją. Zapamiętali, że pierwsza pomoc przy zakrztuszeniu dorosłego to uderzenia między łopatkami i rękoczyn Heimlicha.
Podczas każdego spotkania przypominane były zasady bezpieczeństwa oraz jak prawidłowo wezwać pomoc.
15 listopada odbyło się następne spotkanie w ramach projektu „Ratujemy Misia”. Była to wizyta p. Sylwii Kozikowskiej – ratownika medycznego. Podczas spotkania pani ratownik zaprezentowała strój, który zostaje zakładany podczas wizyty u pacjenta. Uczniowie utrwalili numery alarmowe oraz jak należy prawidłowo wezwać pomoc.
Pani ratownik pokazała jak przeprowadza się resuscytację krążeniowo- oddechową osoby dorosłej jak i dziecka - pokaz na fantomie. Spotkanie było doskonałą okazją do poznania odpowiedzialnej pracy ratownika medycznego. Na zakończenie spotkania uczniowie wręczyli upominek i podziękowanie za ciekawe przekazanie wiedzy dotyczącej pracy ratownika, a także za przeprowadzenie pokazu udzielania pierwszej pomocy.
Piąte spotkanie poprowadziła p. Barbara Topolewska. Na tym spotkaniu uczestnicy szkolenia poznali rodzaje ran: otarcie naskórka, rana cięta, rana tłuczona, rana kłuta, rana szarpana, rana kąsana. Następnie pani pielęgniarka w praktyce pokazała jak należy udzielić pierwszej pomocy w przypadku skaleczenia dłoni, ręki czy głowy. Uczniowie mogli sami poćwiczyć dezynfekcję i bandażowanie.
Podczas następnego spotkania w styczniu uczniowie mieli możliwość zobaczyć jak działa automatyczna defibrylacja zewnętrzna (defibrylator AED). Pani Danuta Ogrodowczyk przedstawiła zasady działania i użycie AED na fantomie. Przenośny defibrylator AED to intuicyjne urządzenie, które instruuje osobę udzielającą pomocy o kolejności i sposobie wykonywania działań, mogących uratować życie.
Następnie podczas tego spotkania dzieci młodsze na przyniesionych misiach i lalkach a starsi uczniowie na fantomie mogli nauczyć się podstawowych kroków sztucznego oddychania. Każdy uczestnik wie, że należy rozpocząć resuscytację krążeniowo- oddechowa od 2 wdechów i 30 uciśnięć. Jak sami uczniowie stwierdzili, nie jest to łatwe zadanie ale wiedzą również, że może to uratować czyjeś życie.
Ostatnie spotkanie odbyło się 9 lutego, na którym zostały utrwalone wszystkie istotne aspekty podczas udzielania pierwszej pomocy. Między innymi dbałość o swoje bezpieczeństwo, znajomość numerów alarmowych i jak należy prawidłowo wezwać pomoc. Utrwalono wiedzę nt. opatrywania ran, pomocy podczas omdlenia, zakrztuszenia czy epilepsji, podstawowych kroków podczas resuscytacji krążeniowo- oddechowej a także pracy ratownika medycznego.
Na podsumowanie projektu „Ratujemy Misia” zostali zaproszeni rodzice oraz panie, które prowadziły szkolenia dla dzieci. Podczas tego spotkania uczniowie pokazali swoje umiejętności udzielania pierwszej pomocy: oddział przedszkolny - omdlenie i rana ręki, klasa I - zakrztuszenie i rana głowy oraz klasa III epilepsja i resuscytacja krążeniowo- oddechowa. Pokazy miały na celu uświadomić, nauczyć a przede wszystkim oswoić dzieci z różnymi sytuacjami w życiu.
Pani Dyrektor wręczyła p. Danucie Ogrodowczyk i p. Barbarze Topolewskiej upominki i podziękowała za bardzo ciekawe przeprowadzenie zajęć z zakresu udzielania pierwszej pomocy podczas realizacji projektu „Ratujemy Misia”. Wszyscy uczniowie uczestniczący w projekcie otrzymali dyplom „Małego Ratownika”.
Na zakończenie naszej otwartej lekcji wszyscy mogli skosztować pysznych ciast przygotowanych przez Radę Rodziców.
Koordynator działań
Alina Zawadzka8
Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię.
Z okazji 550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika Wychowankowie naszego Oddziału przedszkolnego przygotowali taniec z planetami. Aby zobaczyć film kliknij link: